Porady

Sterowanie roletami po przez system alarmowy. Jak przygotować instalację elektryczną aby w przyszłości sterowaniem góra-dół zajęła się centrala alarmowa.

Budowa domu to spory wydatek nie zawszę można sobie pozwolić na wszytko od razu. Jak przygotować instalację elektryczną aby w przyszłości sterowanie roletami powierzyć centrali alarmowej. Musimy pamiętać aby zapewnić odpowiednią  ilość przewodów. Z silnika naszej rolety będziemy mieli 4 żyły L-góra, L-dół, N oraz przewód ochronny PE, które w zależności od sposobu  połączenia można prowadzić do puszki łączeniowej lub bezpośrednio do włącznika góra/dół naszej rolety.

Połączenie puszka łączeniowa ( nie zalecane )

Połączenie w puszce z włącznikiem góra/dół ( zalecane )  

 

 

Jest to optymalne podłączenie w takim przypadku trzymanie przycisku góra/dół będzie powodowało ruch rolety w odpowiednim kierunku gdy przycisk zostanie zwolniony roleta się zatrzyma, stosuję się włącznik monostabilny*. W przypadku tak poprowadzonej instalacji elektrycznej nie będzie możliwości integracji rolet z centralą alarmową.

W sytuacji gdy chcemy, żeby roleta otworzyła się do końca po jednokrotnym naciśnięciu przycisku w górę możemy wykorzystać do tego celu centrale alarmową lub odpowiedni sterownik roletowy. Gdy naszymi roletami będzie zarządzać centrala alarmowa wymagany  przewód pomiędzy włącznikiem góra - dół a rozdzielnią elektryczną to 5 x 1,5mm²  taki sam przewód trzeba położyć gdy chcemy wykorzystać sterownik roletowy. Dodatkowym przewodem w przypadku sterowania roletami przez system alarmowy jest przewód pomiędzy rozdzielnią elektryczna a centrala alarmową przewód YTDY 8x05mm²

Jaki internet będzie odpowiedni do mojego systemu monitoringu ?

Najlepszym rozwiązaniem jest internet który podłączony jest przewodem lub światłowodem ze stałym adresem IP o przepustowości upload nie mniejszej jak 2Mb/s im większa  przepustowość tym płynniejsze będzie wyświetlanie obrazu.

Czy internet mobilny będzie odpowiedni ?

Tak.  Wykonujemy instalacje gdzie przyłączenie internetu drogą przewodową jest nie możliwie z przyczyn technicznych, wówczas jedynym rozwiązaniem są operatorzy sieci komórkowych oraz firmy udostępniające internet drogą radiową.

Co w przypadku braku zewnętrznego adresu IP ?

Jest rozwiązanie, które bardzo rzadko stosujemy jest to tak zwany DDNS (Dynamic Domain Name System) jeżeli chcemy uruchomić podgląd kamer monitoringu z każdego miejsca w internecie a nie posiadamy stałego adresu IP wówczas musimy skorzystać z DDNS czyli usługi dynamicznego serwera nazw.

 

Kontakt

4484055
669 10 40 40
kontakt@zilmaks.pl
Pn-Pt 8:00 - 18:00
Sobota 9:00 - 14:00