Instalacja fotowoltaiki

Przed przystąpieniem do montażu paneli fotowoltaicznych należy właściwie dobrać moc systemu. W przypadku inwestycji dla domów mieszkalnych wielkość instalacji powinna być tak dobrana by wyprodukować w ciągu roku tyle energii ile zużywa nasz dom. Jak dobrać odpowiednią moc instalacji wystarczy przesłać do nas następującej informację:  

  • wielkość zużycia w kWh?
  • zamówiona moc?
  • taryfa - B czy C?
  • koszty energii za MWh
     

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Na ogniwa fotowoltaiczne padają promienie słoneczne, a dzięki odkrytemu w 1839 roku przez Aleksandra Becquerela efektowi fotowoltaicznemu, powstaje w nich prąd stały. Wygenerowany przez panele prąd trafia następnie do falownika (inwertera), gdzie przekształcany jest w prąd zmienny, i po kablach zasila Twój, telewizor, komputer, lodówkę czy zmywarkę, dzięki wyższemu napięciu wypierając z domu prąd sieciowy.

Niewykorzystany na bieżąco wyprodukowany prąd trafia do sieci i zaczyna zasilać wszystkie domy w okolicy. Owa nadwyżka, zgodnie z prawem, następnie może wrócić do Ciebie bezpośrednio z sieci ( 80% lub 70% zależnie od mocy instalacji ). Zazwyczaj zatem generując nadprodukcję w miesiącach letnich, bez problemu możesz wykorzystywać ją do zasilania domu również zimą. Przy obliczeniach, należy pamiętać, że mimo przebywania w pracy, wiele z urządzeń elektrycznych w domu wciąż pracuje – tak jak choćby lodówka.

Same panele fotowoltaiczne są najczęściej mylone z kolektorami słonecznymi służącymi do podgrzewania wody. Zamontowana instalacja fotowoltaiczna nie potrzebuje czasowych przeglądów technicznych, serwisów.Średni koszt domowej instalacji fotowoltaicznej wynosi w granicach od 15 do 40 tyś. złotych.